blog image
1398/12/12

جنگل جیغ مشهد و راز پنهان در آن

جنگل جیغ مشهد ویژه گردشگرانی است که شیفته هیجان و طبیعت هستند. جنگل همواره یکی از مناطقی است که میتواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. عشق به طبیعت باعث میشود که سختی مسیر را متحمل شوند تا جان تازه ای از فضای سبز طبیعی بگیرند. در این بین اما جنگلهایی وجود دارد که در آن طبیعت رمز و راز بیشتری را درون خود جای داده است و جنگل جیغ یکی از آنهاست.

چه مسئله ای باعث نامگذاری این جنگل به این شکل شده است؟ جنگل جیغ کجاست و راز آن در چیست؟ اگر به ماجرا جویی علاقمندید؛ اگر دوست دارید ترس را تجربه کنید؛ آدرنالین خون خود را بالا ببرید؛ راز جنگل جیغ را بدانید و دلیل نامگذاری این جنگل را بفهمید ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. ما شما را با جنگل اسرار آمیز جیغ مشهد آشنا می کنیم. 

معرفی جنگل جیغ مشهد

اصولا شب که می شود جنگل ها ترسناک تر از سایر اوقات هستند. جنگل جیغ مشهد از جمله جنگل هایی است که شما را زودتر از دیگر جنگل ها فراری خواهد داد. اما اگر شما هم از دسته افرادی هستید که دوستدار کشف راز و رمزهای طبیعتند و علاقمندند که ترس و وحشت را تجربه کنند، خوب است در شب سری به جنگل جیغ بزنید.

بسیاری هستند که برای دیدن این جنگل در نزدیکی آن رزرو هتل انجام میدهند تا این جاذبه گردشگری مشهد را به خوبی لمس کنند. بهتر است پیش از این که تصمیم بگیرید به جنگل جیغ مشهد بروید، بدانید که تعداد زیادی از افرادی که تصمیم به رفتن به این جنگل گرفته اند در میانه ی راه پشیمان شدند و از نیمه راه بازگشتند. 

ماجرا از سال 1390 شروع شد. زمانی که بستر رودخانه فصلی ای که در این جنگل وجود دارد، دیگر در هیچ کدام از فصول سال خشک نشد. حالا هر زمان که به این جنگل مراجعه کنید رودخانه را پر از آب می بینید. این رودخانه یکی از سرچشمه های سد طرق است که بخشی از آن در جنگل جیغ واقع شده است. 

روزها همه چیز در جنگل جیغ مشهد عادی است و شما می توانید با خیال راحت به گشت و گذار خود در این جنگل ادامه دهید. اما شب که می شود انگار در جنگل جیغ، زنی را می سوزانند و صدای جیغش به گوش می رسد. صدایی آزاردهنده که شنیدنش می تواند وحشت را به دل هر کسی بیندازد. صدایی که نه به زوزه باد شباهت دارد و نه شبیه به صدای حیوانات است.

در حقیقت این جنگل که در روستای سر برج دهستان طرقبه واقع شده است، با نام جنگل سر برج شناخته میشده. اما پس از شنیده شدن این صداها با نام جنگل جیغ مشهد معروف شد. بر اساس سرشماری آماری در سال 1385 این روستا 175 نفر جمعیت داشته است که 44 خانوار را دربرمیگرفته است.

تعدادی از ساکنین روستای سر برج علت صداهایی را که به گوش می رسد، تغییرات آب و هوایی می دانند. عده ای معتقدند که جنگل جیغ نفرین شده است. آنها معتقدند که شیاطین و روحهای نفرین شده در این جنگل رفت و آمد میکنند. البته ذکر این نکته لازم است که هیچ پدیده ماورایی و خارق العاده ای در جنگل جیغ دیده نشده است. 

آدرس جنگل جیغ مشهد

اگر قصد دارید به جنگل جیغ بروید. کافیست به سمت طرقبه حرکت کنید. به بلوار سیدی برسید، خیابان مهدی را پیدا کنید و سپس به خیابان خلج بروید. سمت راست تابلوی روستای سربرج را خواهید دید. از این جا شما حدود 7 کیلومتر تا روستای سر برج و جنگل جیغ فاصله دارید.

واقعا راز جنگل جیغ مشهد چیست؟

از سال 1390 تا این لحظه، تحقیقات بسیاری بر روی این موضوع انجام شده است. پژوهشگران بسیاری تلاش کردند تا علت صداهای وحشتزای جنگل جیغ مشهد را بفهمند. در نهایت ابراهیم عرب که دهیار روستای سر برج طرقبه است، بیان داشت: زمانی که این صدا باعث ترس برخی از اهالی روستا و گردشگران شد، موضوع را به بخشداری انتقال دادیم.

بخشداری کارشناسانی به جنگل جیغ مشهد فرستادند تا تحقیقات ویژه ای انجام شود. بعد از عملیات اعلام کردند این صدا به وسیله نوعی خاص از جیرجیرک تولید می شود که در زبان محلی به آن "کز" گفته میگویند. تعداد این جیرجیرکها بسیار زیاد است به حدی که حتی ممکن است حدود سه هزار جیرجیرک را بر روی یک درخت مشاهده کرد. این جیرجیرکها به طور معمول زمانی که آب رودخانه خشک یا کم آب می شود، به روستا حمله می کنند و در شاخههای درختان مخفی میشوند.

زمانی که سد طرقبه ساخته شد، برای چند سال آب این رودخانه خشک شد. اما پس از باز شدن سد و باز شدن آب، چند سالی است که میتوان این رودخانه را پر آب دید. شب هنگام و هم زمان با بالا آمدن سطح آب، جیرجیرک ایی که این منطقه را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده اند، به شاخ و برگ بالایی درختان پناه می برند.

تعداد بسیار زیاد این جیرجیرکها باعث شده که آواز دسته جمعی آنها همچون صدای جیغ زن و یا زوزه گرگ به گوش برسد. جالب است بدانید که این جیرجیرک ها تا 40 روز زنده هستند و سپس از بین میروند. بنابراین خبر تایید شده از جانب کارشناسان بخشداری این روستا، متهمین اصلی این واقعه جیرجیرکها هستند که ترس و وحشت را در دل ساکنین این منطقه جای داده اند.  

جنگل جیغ مشهد را تجربه کنید

اگر این مقاله می خوانید کشف کردن را دوست دارید و از ماجراجویی لذت می برید. حتما علاقمندید که گاهی حس ترس و وحشت را از نزدیک تجربه کنید. خوب است طبق ضرب المثل معروف شنیدن کِی بُوَد مانند دیدن، تصمیم بگیرید و در یک سفر کوتاه و رزرو هتل در منطقه طرقبه، جنگل جیغ مشهد را از نزدیک ببینید.

پیشنهاد رهام 724 برای رزرو هتل چند ستاره در اطراف این جاذبه گردشگری مشهد، هتل بزرگ حیات طرقبه است.

حتما بخوانید: هتل بزرگ حیات مشهد واقع در خوش آب و هواترین منطقه شهر

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری مشهد و تفریحات این شهر، حتما سری به بخش بلاگ رهام 724 بزنید. مجله گردشگری رهام اوقات خوب و خوشی را برای شما در این سفر آرزو می کند و امیدوار است از حضور در این جنگل لذت ببرید.

الهه اسدپور

الهه اسدپور متولد زمستان 1372 در مشهد و فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد هستم. نویسندگی را از سال 1392 به طور جدی آغاز کرده ام.