blog image
1398/11/26

جاهای دیدنی مشهد در پاییز و زمستان که حتما باید ببینید!

جاهای دیدنی مشهد در پاییز و زمستان موضوعی است که مسافران مشهد در روزهای سرد به آن می اندیشند. اگر در بخش پیشین مقاله، ما را همراهی کرده باشید حتما با سفر به مشهد در روزهای گرم و تابستانی آشنایی پیدا کردید. در قسمت اول مقاله به معرفی مناطقی از مشهد پرداختیم که دیدنشان در روزهای دلپذیر تابستانی خالی از لطف نیست. مناطقی همچون، دره ارغوان، روستای دهبار، آرامگاه فردوسی، سد چالیدره و پارک‏های آبی نیز معرفی شد و حالا اگر قصد دارید در روزهای سرد و زمستانی به مشهد سفر کنید برای آشنایی بیشتر با مناطقی که می‏توانند برای شما سازنده‏ی ساعات شیرین و گرما بخش لحظاتتان باشند همراه ما باشید.

ما در این مقاله به شما مناطقی از مشهد را معرفی خواهیم کرد که از دیدن آن‏ها لذت خواهید برد. شما با خواندن این مقاله می‏توانید با اولین موزه‏ نان خاورمیانه آشنا شوید، موزه‏ مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیگ را بشناسید، با جاذبه ‏های پارک علمی پروفسور بازیما به سفرهای علمی بروید و در آخر سری به بازارها و مراکز تجاری مشهد بزنید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 اولین موزه‏ نان خاورمیانه را در مشهد ببینید:

در آبان ماه سال 1390 موزه‏ نان مشهد با همکاری شرکت نان صنعتی گندم دشت مشهد تأسیس و افتتاح شد. برای نخستین بار چنین موزه ‏ای در خاورمیانه ساخته شده است. شما می‏توانید در آن تمام مراحلی که یک نان طی می‏کند تا به دست انسان‏ها برسد را به طور عینی مشاهده کنید. به این ترتیب که تمام این مراحل از زمانی که گندم‏ها برداشت می‏شوند توسط مجسمه‏ هایی به نمایش در آمده ‏اند. جالب است بدانید که شما در این موزه از کوچترین مسائل پخت نان نیز بی‏ اطلاع نخواهید ماند. 

مراسمی چون رقص اپر یا آفر که یکی از رقص‏های آیینی مردم محلی خراسان و مطابق با باورهای زراعی آنان است نیز در این موزه نمایش داده شده است. قدمت این رقص به زمان اشکانیان و مردم جنوب خراسان در شهرستان‏های گناباد و تایباد و خواف باز می‏ گردد. این رقص با باورهای زراعی مردم این منطقه چون مراحل گوناگون کاشت، داشت و برداشت و چگونگی شکل‏گیری آفرینش منطبق شده است.

این رقص هجده حرکت اصلی نمادین و هشت حرکت جنبی دارد. مراحلی از قبیل بذرافشانی، نگهبانی مزرعه، دعای باران، درو و خرمن کوبی کردن تا پخت نان و در پایان نیایش  شکرگزاری و شادی برای برداشت محصول را می‏توان از حرکات این رقص آیینی دانست.

Bread_Museum

موزه نان مشهد

علاوه بر آن شما می‏توانید با تمام ابزار و وسایلی که در تهیه‏ نان مورد نیاز است آشنا شوید. ابزاری همچون داس، دستاس، آسیاب بادی و آبی و ... در این موزه برای نمایش قرار داده شده ‏اند.   

برای رفتن به این موزه باید وارد بزرگراه آسیایی مشهد شوید به کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی برسید و پس از سه راه فردوسی به کوچه شهید یزدی و کارخانه گندم دشت بروید.

ساعات بازدید از این موزه در حال حاضر از ساعت 7 صبح تا 14:30 دقیقه بعد از ظهر اعلام شده است. اما با توجه به این که این موزه برای ساعات بازدید امکان تغییر را اعلام کرده است، پیشنهاد می‏شود پیش از حرکت از ساعات بازدید آن اطمینان حاصل کنید.

با توجه به این که این موزه سرپوشیده است، حتی در هوای سرد نیز امکان بازدید از آن و آشنایی با مفاهیم ارزشمند تولید نان فراهم است. در روزهای سرد و زمستانی بازدید از موزه‏ نان مشهد را فراموش نکنید.

موزه‏ مردم شناسی مشهد و حمام مهدی قلی بیگ:

اگر شما هم در یک روز زمستانی به مشهد سفر کردید و در این هوا برای زیارت به حرم مطهر امام رضا (ع) رفتید بعد از آن می‏توانید در نزدیکی حرم از یک حمام زیبای تاریخی نیز دیدن کنید. 

حمام مهدی قلی بیگ در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده و با این که شهرتی به اندازه‏ حمام فین کاشان و یا حمام گنجعلی خان کرمان ندارد اما یکی از حمام‏های قدیمی و بزرگ کشور محسوب می‏شود.

حمام مهدی قلی بیگ تا چندی پیش به فعالیت خود ادامه می‏داد اما پس از تعطیلی و از سال 1385 بازسازی و مرمت شد و پس از آن به یک موزه‏ مردم شناسی تبدیل شد. بنابراین شما با مراجعه به این حمام علاوه بر این که از یکی از قدیمی‏ترین حمام‏های موجود در ایران بازدید کردید، می‏توانید با آداب و رسوم مردم قدیم، پوشاک و وسایل و اشیای آن‏ها نیز دیدن کنید.

اولین چیزی که احتمالا با ورود به حمام مهدی قلی بیگ نظر شما را جلب خواهد کرد نقاشی ‏های بی‏نظیر بر روی سقف آن است. شما می‏توانید ساعت‏ها محو تماشای این نقاشی‎‏ها شوید و از ظرافت و جزئیات آن لذت ببرید.

در  حمام مهدی قلی بیگ از قسمت سربینه، گرمخانه، آتشخانه و چاله حوض نیز دیدن کنید و با روند کاری حمام‏های قدیمی آشنا شوید.
برای رفتن به این حمام فقط کافیست به حرم امام رضا وکنار خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی بروید و از این حمام زیبا دیدن کنید. این حمام به طور معمول از ساعت 8 صبح تا  12:30 بعد از ظهر پذیرای شما خواهد بود.

حتما بخوانید: هر آنچه لازم است راجع به حمام مهدی قلی بیگ در موزه مردم شناسی مشهد بدانید

 

Mehdi_Gholi_Big_Bath

حمام مهدی قلی بیگ مشهد

با پارک علمی پروفسور بازیما، سفرهای علمی را تجربه کنید:

اگر شما در زمان کودکیتان پای برنامه‏ های کودک و نوجوان تلویزیون نشسته باشید، حتما نام خانم فریزلر و کارتون سفرهای علمی را شنیده ‏اید. پارک علمی پروفسور بازیما می‏تواند این کارتون دوست داشتنی را برای شما و فرزندانتان تداعی کند. بازیما با زیربنایی حدود 2400 کیلومتر مربع اولین پارک موضوعی ایران در مشهد است. شما با رفتن به پارک موضوعی بازیما می‏توانید به سفر خود سرگرمی‏های علمی نیز اضافه کنید و از بودن در آن لذت ببرید.

در پارک علمی بازیما سوار ماشین زمان شوید و به زمانی که جهان در حال شکل گیری بود، بازگردید. در این سفر شما می‏توانید از زمانی را که جهان آفریده شد تا همین حالا که در حال خواندن این متن هستید، ببینید. علاوه بر آن، شما می‏توانید سوار بر زیردریایی اکتشافی شوید، از دنیای زیر دریا و جانورانی که در آن زندگی می‏کنند، دیدن کنید. قسمت جالب‏تر پارک پروفسور بازیما نیز سفر به بدن انسان است. در این بخش می‏توانید به تک تک اندام‏های بدنتان سفر کنید و اسراری را که در آن پنهان است، کشف کنید. 

مسیر رسیدن به پارک پرفسور بازیما به آسانی امکان پذیر است. در صورتی که به مشهد سفر کردید تنها کافیست به انتهای بلوار خیام شمالی بروید و با رفتن به مجتمع تجاری وصال و رسیدن به طبقه‏ 4 از دیدن پارک علمی بازیما هیجان زده شوید. بازیما هر روز هفته از ساعت 10 صبح تا 10 شب پذیرای شما خواهد بود. در صورتی که در فصل زمستان و روزهای سرد سال از مشهد دیدن می‏کنید پارک علمی پروفسور بازیما به ساعات فراغت شما گرما خواهد بخشید.

حتما بخوانید: کارالند و پروفسور بازیما؛ 2 شهربازی برای کودکان خلاق در مشهد

 

bazima

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

بازارهای سرپوشیده مشهد را فراموش نکنید:

در صورتی که قصد دارید در روزهای سرد و زمستانی به مشهد سفر کنید و به دنبال جایی هستید که علاوه بر گرما بخشیدن به شما بتوانید لحظات خوبی را نیز در آن تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما بازارهای سرپوشیده و پاساژهای شهر مشهد است.

یکی از محبوب‏ترین بازارهای سرپوشیده مشهد، مرکز تجاری و اداری الماس شرق است. این بازار با نمایی زیبا در اولین نگاه، شما را به خود جذب خواهد کرد. این بازار شامل حدود 1250 واحد تجاری است که در صورتی که قصد خرید دارید، می‏تواند تمام آن چه را که شما می‏خواهید به شما عرضه کند.

علاوه بر این، الماس شرق دارای یک شهربازی و یک سینمای پنج بعدی است که می‏تواند به خوبی شما و فرزندانتان را سرگرم کند. آب نمایی که در داخل این بازار قرار گرفته است بسیار مرتفع است و می‏تواند برای کسانی که برای اولین بار به الماس شرق مراجعه می‏کنند، بسیار دیدنی باشد. بازار الماس شرق را می‏توانید در انتهای بلوار خیام مشاهده کنید و از گشتن در آن لذت ببرید.

حتما بخوانید: بازار رضا، بازار سرشور | معرفی 5 تا از پربازدیدترین بازارهای سنتی مشهد

 

marakez_kharid

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

یکی دیگر از بازارهای پرطرفدار شهر مشهد مجتمع تجاری پروما است. پروما با دارا بودن حدود 250 واحد تجاری و یک هایپر مارکت بزرگ محلی برای خرید مناسب و با کیفیت خواهد بود. علاوه بر واحدهای تجاری پروما، این مجتمع دارای یک مجموعه شهربازی، و مجموعه‏ بولینگ و بیلیارد است که می‏تواند سازنده‏ی اوقات خوبی برای گردشگران خود باشد. 

برای رفتن به مجتمع تجاری پروما تنها کافیست به میدان جانباز بروید و خریدی دلچسب از این مجتمع تجاری زیبا و دیدنی داشته باشید.
با این که مدت زمان زیادی از ساخت مجتمع تجاری ویلاژتوریست نمی‏گذرد اما در همین مدت کوتاه توانسته است نظر بسیاری از مسافرین و گردشگران مشهد را به خود جلب کند.

مجتمع تجاری ویلاژتوریست با دارا بودن بخش‏هایی از قبیل فروشگاه های خرید، نمایشگاه دائمی صوت و تصویر و لوازم خانگی، شهربازی و مجموعه‏ های بولینگ و بیلیارد باعث می‏شود شما یک روز را در مرکز خرید ویلاژ تورسیت به خوبی سپری کنید. علاوه بر این، این مجموعه با داشتن رستوران غذاهای فست فود و یک کافی شاپ که در بام آن واقع شده است، پاسخگوی هر آنچه که شما به آن نیاز دارید، خواهد بود. 

اگر قصد دارید به سمت طرقبه بروید. می‏توانید در ابتدای جاده‏ طرقبه، ویلاشهر مجتمع تجاری ویلاژتوریست را نیز ببینید.

حتما بخوانید: مراکز خرید جاده طرقبه مشهد | مجتمع ویلاژتوریست یا بازار سنتی بعثت؟ (قسمت اول)


مجله گردشگری رهام شما را با بهترین‏ها آشنا خواهد کرد. در صورتی که خواندن این مطلب برای شما سودمند بود و تصمیم گرفتید در یکی از روزهای سرد و زمستانی سال به مشهد سفر کنید، رهام برای اقامت شما نیز پیشنهادات ویژه ‏ای دارد. همراه ما باشید.

الهه اسدپور

الهه اسدپور متولد زمستان 1372 در مشهد و فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد هستم. نویسندگی را از سال 1392 به طور جدی آغاز کرده ام.