blog image
1398/07/21

معرفی 8 روستای زیبا و چشم نواز تایباد؛ از روستای سوران تا روستای پشته تایباد

احتمالا شما با شهرهای مرزی که در غرب کشور واقع اند آشنایی دارید. اینبار ما می خواهیم به شرق و شمال شرق کشور برویم و شما را با شهرستان تایباد، شهری هم مرز با کشور افغانستان آشنا کنیم. با ما در این مقاله همراه باشید و تایباد، روستاهای تایباد مانند روستای سوران و کهجه، روستای حسینی، روستاشیرزن، روستا آبقه، روستا پشته، روستا جور، جاذبه های طبیعی تایباد و جاذبه های گردشگری تایباد را بشناسید. طبیعتگردی در روستاهای تایباد در واقع طبیعتگردی در تاریخ است. به همین دلیل در مورد جاذبه های تاریخی این روستاها هم سخن می گوییم.

معرفی شهرستان تایباد

کوه های بلند، دره های سرسبز، قنات، چشمه، خانه های پلکانی، درختان سرو، حوضچه های پرورش ماهی، تمدن های صدر اسلام و ... همه و همه در تایباد گرد هم آمده اند تا برای شما سفری کامل بسازند.

تایباد در استان خراسان رضوی واقع شده و فاصله چندانی تا مشهد ندارد. مساحت تایباد حدود 4756 مترمربع است. این شهر در ارتفاع 600 تا 1000 متری از سطح آب های آزاد قرار دارد. شهرستان تایباد سه بخش دارد که شامل: بخش مرکزی، باخرز و میان ولایت است. مهم ترین و اصلی ترین محصول کشاورزی تایباد خربزه است. این محصول تقریبا به همه شهرهای ایران صادر می شود. برای طبیعتگردی در تایباد باید قدم به روستاهای این شهرستان بگذارید. به همین دلیل در ادامه به معرفی این روستاها و جاذبه های طبیعی و گردشگری آنها می پردازیم.

روستای سوران تایباد

روستای سوران تایباد کی از روستاهای تاریخی ایران محسوب می شود و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است. این روستا تا مرکز شهرستان تایباد 40 کیلومتر فاصله دارد. روستای سوران مدفن یکی از شخصیت های مذهبی معروف به نام «امیرحمزه شکرباش» است. در این روستا سنگ افراشته ها، قلعه سنگی و سفال هایی (به صورت پراکنده) وجود دارد که نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد همچنین با توجه به تاریخی که بر روی سنگ قبرها مشاهده می شود روستای سوران باید در زمان حکومت صفویان پر رونق و پر جمعیت بوده باشد. علاوه بر تاریخی بودن در این روستا باغ های میوه، مناطق سرسبز و پروش ماهی وجود دارد و امکان صید و فروش ماهی برای مسافران و گردشگران فراهم است.

soran-villag

روستای کهجه تایباد

یکی از جاذبه های گردشگری تایباد روستای کهجه است. روستای کهجه که در بخشی کوهپایه ای بنا شده، دارای درختان سرو بسیار قدیمی است که این درختان حتی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. این روستا دارای جاذبه های گردشگری دیگری نیز می باشد. روستای کهجه دارای تپه ای تاریخی و باغ هایی زیبا و سرسبز است که دیدن آنها نیز گردشگران را به وجد خواهد آورد. روستای کهجه در 42 کیلومتری غرب تایباد و 15 کیلومتری بخش میان ولایت قرار دارد.

روستای حسینی تایباد

اگر به دنبال طبیعتگردی هستید روستای حسینی تایباد با داشتن کوه ها و باغ های زیبا و خرّم می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این روستا همچنین دارای یک آسیاب آبی قدیمی است که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. بنابراین اگر می خواهید یک آسیاب آبی را از نزدیک ببینید روستای حسینی این خواسته شما را برآورده خواهد کرد. روستای حسینی تایباد در مسیر جاده قرار دارد بنابراین بازدید و سرکشی از آن بسیار آسان است. این روستا در 32 کیلومتری جنوب غربی تایباد و 7 کیلومتری مرکز بخش میان ولایت قرار دارد. جاذبه های گردشگری روستای حسینی آنقدر زیاد هست که حداقل ارزش یکبار دیدن را داشته باشد.

hossini-villag

روستای شیزن تایباد

روستای شیزن یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تایباد است. روستای شیزن بسیار زیبا، خُرّم و شورانگیز است. این روستا در درّه ای واقع شده که اطراف آن را کوه های بلند احاطه کرده اند. بنابراین دیدن طلوع و غروب خورشید در این روستا منظره ای دلنشین و به یاد ماندنی خواهد داشت. از دیگر جاذبه های گردشگری روستای شیزن تایباد سبک معماری خانه هاست. خانه های روستای شیزن به صورت پلکانی بنا شده است که این خود به جاذبه های روستا می افزاید. در روستای شیزن به دلیل احداث سد در جنوب روستا یک مزرعه پرورش ماهی با  8 حوضچه وجود دارد. بنابراین مردم روستا علاوه بر اشتغال به کشاورزی و دامپروری با پرورش ماهی های بزرگ نیز آشنا هستند. پیشنهاد می کنیم کسانی که علاقمند به طبیعتگردی هستند دیدن روستای شیزن را هرگز از دست ندهند. روستای شیزن در جنوب غربی تایباد قرار دارد.

روستای آبقه تایباد

یکی دیگر از روستاهای تایباد که دارای جاذبه های گردشگری فراوان است روستای آبقه می باشد. روستای آبقه از جمله روستاهایی است که در پای کوه بنا شده است. سرتاسر جنوب روستا را کوه ها فرا گرفته اند که این خود یکی از جاذبه های گردشگری روستا به شمار می آید. از دیگر جاذبه های گردشگری روستا وجود چهار قنات است که همگی دارای آب شیرین و قابل آشامیدن هستند. قنات های سنگانجه، ملخ آب، سوسوی و کلان دارای آب می باشند اما یک قنات خشک به نام نادری نیز در این روستا وجود دارد. علاوه بر قنات ها در روستا دو چاه آب هم وجود دارد که به کشاورزی در روستا کمک می کند. در روستای آبقه محصولات کشاورزی همچون زعفران، خربزه، گندم و جو کشت می شوند. از آثار تاریخی روستا می توان به این موارد اشاره کرد:

  • قلعه های کهنه روستا و کهنه نادری
  • حمام قدیمی
  • حوض انبار
  • آرامگاه شیخ ابواسحاق

یک مزیت مهم طبیعت روستای آبقه، وجود معدن کانسار تالک آبقه است. از مواد این معدن می توان در صنعت سرامیک سازی استفاده کرد. روستای آبقه در 45 کیلومتری شهرستان تایباد واقع شده است. بنابراین اگر به عنوان طبیعتگرد دوست دارید قناتی را از نزدیک ببینید یا به زمین های کشت زعفران و خربزه سری بزنید و در عین حال دیدن مکان های تاریخی را هم از دست ندهید روستای آبقه یک انتخاب جامع است.

abghe-villag

روستای ایله تایباد

اگر علاوه بر طبیعتگردی به دنبال کوهنوردی هستید و بازدید از نواحی کوهستانی را ترجیح می دهید، روستای ایله همان مکانی است که شما به دنبالش هستید. روستای ایله علاوه بر کوه های بلند دارای جاذبه های طبیعی دیگری همچون چشمه و دره و باغ و سمن است و چه بسا با دیدن مناظر خیال انگیز روستا طبع شاعری هم پیدا کنید و چند بیتی هم بسرایید.

از دیگر جاذبه های طبیعی روستای ایله وجود بلندترین کوه تایباد «برقاکوه» معروف به بام تایباد، در این روستا قرار دارد. بلندای این کوه 2060 متر است. در پای همین کوه یک روستای بسیار قدیمی وجود دارد که به نظر می رسد مربوط به دوران پیش از اسلام است. این روستای قدیمی بر روی تپه ای قرار دارد که رسیدن به آن به دلیل مسیر ناهموارش کاری بسیار دشوار است. جذاب ترین بخش روستا جنگل درخت سیب است. این جنگل در درّه ای پر آب، سرسبز، زیبا و با شکوه قرار دارد و به خصوص در فصل بهار میزبان گردشگران بسیاری است. این قسمت مهم ترین بخش از جاذبه های گردشگری روستای ایله است. روستای ایله در 45 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تایباد در پایین ولایت و در بین روستاهای آبقه و پشته واقع شده است. روستای ایله از جاذبه های گردشگری تایباد محسوب می شود و دیدن آن خالی از لطف نیست!

روستای پشته تایباد

روستای پشته یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و گردشگری تایباد محسوب می شود. این روستا در منطقه ای کوهستانی و در دامنه کوه واقع شده است. خانه های روستا شکلی پلکانی دارند. در روستای پشته نیز مناطق سرسبز و زیبایی وجود دارد که تحسین هر گردشگری را بر می انگیزد. یکی از این مناطق زیبا خواجه محمد چنار نام دارد. بین روستای پشته و جوزقان  یک راه خاکی وجود دارد. اگر از سمت روستای پشته در حدود 15 دقیقه در این مسیر حرکت کنیم به منطقه خواجه محمد چنار می رسیم. روستای پشته در 50 کیلومتری غرب تایباد و در بین کوه ها قرار دارد. از صنایع دستی این روستا هم می توان تون بافی اشاره کرد.

روستای جوزقان تایباد

روستای جوزقان در میان ولایت تایباد قرار دارد. این روستا 34 کیلومتر با تایباد و 5 کیلومتر با مشهد ریزه فاصله دارد. روستای جوزقان در نواحی کوهستانی قرار دارد. تپه تاریخی آن از جمله آثاری است که به ثبت ملی رسیده است. این تپه و بناهای آن مثالی ملموس از سبک شهرسازی ایرانی است. این شهر ها شامل سه بخش بوده است. قسمت ارگ که ساختمان حکومتی در آن قرار داشته است. قسمت شارستان که منزل های مسکونی در آن واقع شده است و قسمت ربض که زمین های کشاورزی و باغات در آن قرار می گرفتند. علاوه بر آثار تاریخی، روستای جوزقان دارای آب و هوایی مطبوع و طبیعتی بکر و زیباست. علاقه مندان به طبیعتگردی و علاقه مندان به تاریخ هر دو می توانند از دیدن این روستا لذت ببرند. روستای جوزقان نیز یکی از جاذبه های گردشگری مهم در شهرستان تایباد است.

با گردش در روستاهای تایباد علاوه بر حس طبیعتگردی می توانید حس باستان شناسی را هم تجربه کنید. با مجله گردشگری رهام در مرزهای ایران سفر کنید. رهام معرف ایران به ایرانی!

وحیده وثوقی

وحیده وثوقی متولد سال 61 در مشهد هستم. در رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی تحصیل کردم و با زبان انگلیسی، نویسندگی، تدوین فیلم، حسابداری آشنا هستم. به حیوانات و طبیعت، نویسندگی، مطالعه، نقاشی هم بسیار علاقه دارم.