blog image
1398/05/21

سریعترین خدمات پزشکی با فوریت های پزشکی و دارالشفاء امام رضا(ع)

در حرم بیمار شوید!! سریعترین و بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا (ع)

سریعترین بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا(ع) برای سلامتی و آسایش زائرین گرامی ارائه می گردد. این خدمات شامل فوریت های پزشکی حرم امام رضا(ع) و دارالشفاء امام رضا(ع) است.

حرم مطهر رضوی از جمله مکان هایی است که هر ساله پذیرای افراد زیادی از سراسر ایران و جهان است. در میان این افراد، سالخوردگان، کودکان و کسانی که دچار بیماری خاصی هستند نیز زیاد به چشم می خورند. بنابراین ارائه خدمات اورژانس در حرم امام رضا(ع) امری الزامی است. بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا، از طریق فوریت های پزشکی حرم امام رضا(ع) و دارالشفاء امام رضا(ع) ارائه می شود. مسئولین آستان قدس سعی خود را بر آن داشته اند که بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا (ع) را به زائرین ارائه دهند.. زائران و مخاطبان این مقاله با سریعترین و بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا که در موقعیتهای اورژانسی کمک بسیاری به آنها خواهد کرد، آشنا می شوند.

فوریت های پزشکی حرم امام رضا (ع)

به علت ازدحام جمعیت در حرم مطهر رضوی به خصوص در اطراف ضریح مبارک احتمال وقوع حادثه برای زائرین آن حضرت همچون سالخوردگان، کودکان و افرادی که دچار بیماری های قلبی، ریوی، دیابت، فشارخون بالا و ... هستند وجود دارد. حتی احتمال دارد زائرینی برای شفا گرفتن به حرم امام رضا آمده باشند و دچار مشکل و یا هیجان شوند. پس وجود سریعترین و بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا امری ضروری به نظر میرسد.

در صورت بروز سانحه برای این افراد بهتر است دور آنها را خلوت کنید و به نزدیکترین مرکز فوریت های پزشکی حرم امام رضا (ع) اطلاع دهید. در این زمینه میتوانید از خادمین آستان قدس رضوی هم کمک بگیرید.  فوریت های پزشکی حرم امام رضا (ع) در بخشهای مختلف حرم وجود دارد از جمله:

 • رواق حاتم خانی (ویژه خواهران و در مجاورت ضریح مطهر و پایین پای حضرت)
 • رواق حضرت معصومه(س)
 • رواق حضرت زهرا(س)
 • رواق دارالحجه (زیر صحن انقلاب اسلامی)
 • رواق دارالمرحمه (زیر رواق امام خمینی است و در مواقع خاص فعالیت دارد)
 • صحن انقلاب اسلامی
 • صحن جمهوری اسلامی
 • صحن جامع رضوی
 • صحن مسجد گوهرشاد
 • و اخیرا در صحن هدایت برقرار است.

Ambulance-services

مرکز فوریت های پزشکی حرم امام رضا (ع) در صحن هدایت نسبت به سایر مراکز فوریت های پزشکی حرم مطهر مجهز تر و کامل تر است. این مرکز برای ارائه بهترین خدمات پزشکی در حرم دارای مساحتی به وسعت 120 متر مربع با هشت تخت و تجهیزات کامل و به روز از جمله ونتیلاتور، الکتروشوک و مانیتور است. پایگاه اورژانس در صحن هدایت مرکز سایر پایگاه های اورژانس در حرم رضوی است.
 

orzhans-sahn-hedayat

پایگاه های فوریت های پزشکی حرم امام رضا(ع) به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات پزشکی به بیماران و مصدومین در کمترین زمان ممکن می باشند. در صورتی که بیماران نیاز به رسیدگی بیشتر و یا بستری شدن در بیمارستان داشته باشند، ماشین های آمبولانس آماده انتقال آنها از حرم مطهر به دارالشفا امام رضا(ع) هستند. همچنین این پایگاه ها در ایام خاص همچون تولد امام رضا(ع)، عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین، وفات پیامبر(ص)، شهادت امام رضا(ع) و... چند برابر میشوند تا در ارائه خدمات پزشکی در حرم به بیماران و زائرین حرم رضوی مشکلی پیش نیاید.

زائرین محترم می توانند در صورت نیاز از طریق شماره تلفن 32002424 با مرکز فوریت های پزشکی حرم  امام رضا(ع) تماس بگیرند. خدمات فوریت های پزشکی حرم امام رضا(ع) به صورت 24 ساعته دایر است.

دارالشفا امام رضا(ع)

اولین دارالشفا امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی و در بست پایین و در مقابل مهمانسرای حضرت قرار داشت. ساختمان این بنا قدمتی تاریخی دارد و به دوران صفوی یعنی حدود 502 سال پیش برمی گردد. زمین آن 900 متر مربع و زیربنای آن 2700 متر و در 3 طبقه در تاریخ 25 مرداد سال 1359 افتتاح شد. این مطلب نشان میدهد ارائه بهترین خدمات پزشکی در حرم امام رضا دغدغه امروز متصدیان حرم مطهر رضوی نیست.

دارالشفاء جدید امام رضا در ضلع جنوبی دوربرگردان خیابان شیرازی و در مجاورت حرم مطهر رضوی قرار دارد. ساختمان جدید دارای 4 طبقه و متراژی معادل 4939 متر مربع است.
 

Daralshafa-emam

در دارالشفا امام رضا (ع) بخش های متنوعی برای ارائه بهترین خدمات پزشکی به زائرین و مجاورین آن حضرت راه اندازی شده است. از جمله آنها می توان بخش های زیر اشاره کرد.:

 • اورژانس و اتاق CPR
 • رادیولوژی
 • آزمایشگاه
 • بینایی سنجی
 • شنوایی سنجی
 • دندانپزشکی
 • داروخانه شبانه روزی
 • واحد شیمی درمانی
 • واحد دیالیز
 • کلینیک های تخصصی: چشم، گوش و حلق و بینی، پوست، داخلی و گوارش، کلیه و فشار خون، مغز و اعصاب، روانپزشکی، ارتوپدی، آنکولوژی، اطفال، قلب و عروق، زنان و زایمان و عفونی

 دارالشفا امام رضا (ع) همچنین در راستاری ارائه بهترین خدمات پزشکی خود را به تجهیزات مجهز پزشکی مانند: کالرداپلر رنگی، اسپیرومتری، آندوسکوپی، اکوکاردیوگرافی قلبی، شنوایی سنجی، تجهیزات اورژانس، احیاء قلبی و ... مجهز کرده است.

بیشتر زائرین خارجی به راحتی در این مرکز از خدمات پزشکی برخوردار میشوند. کارکنان مرکز درمانی و داروخانه دار الشفاء به زبان انگلیسی و عربی مسلط هستند تا آسانتر و به موقع به این عزیزان کمک و یاری رسانند. برای نوبت دهی دارالشفا می توانید از طریق این شماره اقدام کنید:

شماره تلفن دار الشفا امام رضا: 32002380 و 32244311

در مکان های پر جمعیت همچون حرم مطهر رضوی احتمال رخ دادن حوادث غیر مترقبه زیاد است. بر این اساس بهتر است تمهیداتی را در نظر بگیریم که در صورت بروز هر سانحه ای بتوانیم به موقع وارد عمل شویم. یکی از این تمهیدات مهم وجود اورژانس و مراکز فوریت های پزشکی است که میتواند بهترین خدمات پزشکی لازم را به بیماران و مصدومین در حرم امام رضا (ع) ارائه دهد تا زائرین عزیز بتوانند با سلامتی و خاطری خوش به شهر و دیار خود بازگردند.

با مجله گردشگری رهام با امکانات و مکان های دیدنی حرم مطهر رضوی آشنا شوید و یک زیارت آرام و به یاد ماندنی را برای خود بسازید. سریعترین و بهترین خدمات پزشکی در حرم یاری رسان شماست.

وحیده وثوقی

وحیده وثوقی متولد سال 61 در مشهد هستم. در رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی تحصیل کردم و با زبان انگلیسی، نویسندگی، تدوین فیلم، حسابداری آشنا هستم. به حیوانات و طبیعت، نویسندگی، مطالعه، نقاشی هم بسیار علاقه دارم.